مطالب آموزشی رایگان سرمایه گذاری در ایران

بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده

بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده

یکی از سوالاتی بسیار پرتکرار در بین ما ایرانی ها به سبب گرفتاری و مشکلات اقتصادی و تورم و گرانی این است که بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده چیست؟ کجا سرمایه گذاری کنیم تا در ده سال آینده به بازدهی و سود دست پیدا کرده و شاهد از دست رفتن سرمایه خود در این اقتصاد تورمی نباشیم.

اقتصاد ایران یک اقتصاد تورمی است. اما هر اقتصادی از بازارهای مالی مختلفی تشکیل شده است. از مهم ترین بازارهای مالی ایران که سرمایه گذاران را به سمت خود جذب می کند، می توان به مسکن،بورس، طلا، خودرو، دلار و اوراق خزانه اشاره کرد. اگرچه بازارهای مالی فقط به این موارد خلاصه نمی شود اما می توان گفت در موضوع سرمایه گذاری، به صورت معمول این چند بازار بیشترین متقاضی سرمایه گذاری را در ایران دارد.

اگر شرایط اقتصادی کشور مناسب و باثبات بود، (مانند اکثر کشورهای توسعه یافته)، بهتر است در یک بازار مالی تمرکز کرده و سرمایه گذاری کنیم.

اما متأسفانه اقتصاد تورمی باعث می شود سرمایه گذاری در یک بازار مالی نتواند از سرمایه و دارایی ما در مقابل تورم محافظت نماید. به همین دلیل معمولا اشخاص بین بازارهای مختلف در چرخش هستند و سود یک بازار را در بازار دیگر سرمایه گذاری می کنند.

بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده

در کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری، حوزه های مختلفی وجود دارد، از سهام بورس و صنایع و شرکت های خصوصی گرفته تا طلا و خودرو و … اما مهم ترین حوزه هایی که در ایران برای سرمایه گذاری در اختیار دارید و می توانند به عنوان بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده در لیست بررسی شما قرار بگیرند عبارتند از:

بازار بورس

برای سرمایه گذاری در بورس می توانید یا به صورت مستقیم خودتان شخصا خرید و فروش سهام شرکت های بورسی را انجام دهید یا به صورت غیرمستقیم و از طریق کارگزاری های مطمئن. مزیت بازار بورس نسبت به باقی بازارها این است که افراد با حداقل 500 هزار تومان می توانند سهام شرکت های بورسی را خریداری نمایند.

بازار مسکن

مسکن و مستغلات، یکی از مهم ترین بازارهاست که همواره مور توجه سرمایه گذاران قرار دارد. همه افراد به دنبال مسکن هستند و این موضوع سبب می شود سرمایه گذاری در مسکن همیشه جذاب باشد. اما متاسفانه این نوع سرمایه گذاری نیازمند اختصاص بودجه زیادی است که از توان همه افراد خارج است.

بازار طلا و سکه

سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه نیز می تواند در لیست بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده آینده قرار گیرد. خرید طلا و سکه در قیمت های مختلف برای همه افراد امکان پذیر است و اشخاص با توجه به توان مالی خود می توانند انواع سکه یا طلا را خریداری کرده یا در صندوق های مبتنی بر طلا یا قراردادهای آتی طلا سرمایه گذاری نمایند.

همه چیز درباره سرمایه گذاری در طلا را اینجا بخوانید.

بازار ارزهای دیجیتال

کریپتوکارنسی با وجود عمر کوتاهی که دارد، به نظر می رسد آینده درخشانی داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری باید با دقت و احتیاط و همچنین آگاهی از روش های تحلیل همراه باشد. چرا که علی رغم آینده خوبی که اکثر تحلیلگران برای آن متصور هستند؛ یک بازار پرنوسان و پر ریسک با انواع و اقسام کلاهبرداری هاست.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری نهادهای مالی به شمار می روند که زیر نظر سازمان بورس فعال هستند و از نظر نحوه معامله در بورس و همچنین از نظر تقسیم سود، انواع مختلفی را شامل می شوند. این صندوق ها شامل طیف وسیعی از ریسک و بازده نیز می باشند که افراد با توجه به میزان تحمل ریسک خود می توانند از بین آن ها انتخاب نمایند.

به عنوان مثال کمترین میزان ریسک متعلق به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و بیشترین ریسک مربوط به صندوق های بخشی و طلا است. مزیت صندوق های سرمایه گذاری این است که اگر افراد سرمایه زیادی در اختیار ندارند می توانند با مبالغ اندک در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده و از بازده آن ها بهره مند شوند.

بیمه عمر و سرمایه گذاری

اگر به فکر آینده و ایام بازنشستگی خود و همچنین پیش بینی مشکلات و بیماری های احتمالی در آینده هستید و می خواهید در این زمینه نیز سرمایه گذاری نمایید، بیمه های عمر و سرمایه گذاری می توانند گزینه مناسبی باشند. این بیمه ها انواع مختلفی داشته و با توجه به هدف شما، موارد مختلفی را پوشش می دهند.

در این بیمه ها بخشی از سرمایه گذاری شما در صندوق های سرمایه گذاری قرار می گیرد و بخش دیگری از پرداختی ها نیز به عنوان پوشش فوت و سایر پوشش های اختیاری استفاده می شود.

برای آشنایی کامل با موضوع بیمه عمر، می توانید مقاله مربوط به بیمه عمر و سرمایه گذاری را مطالعه نمایید.

انواع سرمایه گذاری های خارجی

یکی دیگر از مواردی که می توانیم در موضوع بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده به آن اشاره کنیم، آشنایی با بازارهای خارجی و سرمایه گذاری خارجی است که موارد متعددی را در بر می گیرد. از خرید سهام شرکت های خارجی در بورس های خارجی تا حتی راه اندازی و احداث کارخانه و کارگاه در یک کشور خارجی.

این نکته را در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم مانند احداث کارخانه، حیطه بسیار تخصصی و نیازمند سال ها تحقیق و بررسی است. در مورد سرمایه گذاری های غیرمستقیم خارجی مانند خرید سهام بورسی نیز اگر به بازارهای مالی و حرکات قیمت و روش های تحلیل آشنا باشید می توانید در این بازارها ورود کنید.

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری برای ده سال آینده

باتوجه به اینکه نمی توانیم پیش بینی دقیقی از اوضاع و احوال اقتصادی و سیاسی کشور داشته باشیم، به طور قطع نیز نمی توان گفت کدام بازار به عنوان بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده برای ما عمل خواهد کرد و بازدهی مطلوبی خواهد داشت. به همین دلیل باید با ادبیات بازارهای مالی، فاکتورهای موثر بر نوسانات هرکدام از بازارهای مالی و روش های تحلیل آشنا باشیم.

اگر می خواهید در ده سال آینده به بهترین سرمایه گذاری دست پیدا کنید لازم است تا مسیر حرکت تورم در بین بازارهای مختلف را بشناسید. بدانید حرکت بعدی افزایش سطح عمومی قیمت ها چیست. با روند نمودارها و قیمت ها و شیوه های تحلیل تکنیکال و بنیادی آشنا باشید و بر مبنای تجزیه و تحلیل خود از رفتار بازارها اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

از سوی دیگر باید از میزان تحمل خود در برابر ریسک آگاه باشید و به شناخت خوبی نسبت به شخصیت مالی خود رسیده باشید. شما نمی توانید در حالیکه فردی با تحمل ریسک پایین هستید، وارد بازاری پرنوسان و پرریسک شوید. اگر کنترلی بر رفتارهای هیجانی و تصمیمات لحظه ای خود نداشته باشید نمی توانید در بازارهای مالی دوام بیاورید و چه بسا سرمایه خود را نیز از دست می دهید.

به یاد داشته باشید در بازارهای مالی ریسک و بازده ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر به دنبال بازدهی بالا در سرمایه گذاری هستید باید ریسک بالای آن را نیز بپذیرید.

بودجه خود برای سرمایه گذاری را تعیین کنید و مشخص کنید برنامه شما برای این بودجه چگونه است؟ تا چه زمانی به این پول نیاز ندارید و چقدر برایتان مهم است که سرمایه گذاری که انجام می دهید قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته باشد؟

با مبالغ اندک شروع کنید و پس از کسب تجربه و یادگیری مسیر سرمایه گذاری، به فکر استفاده از مبالغ بیشتر برای سرمایه گذاری و کسب سود باشید. از همان ابتدا تمام سرمایه خود را به خطر نیاندازید.

اگر به این نکات توجه کنید و برای آموزش خود زمان اختصاص دهید و بتوانید نسبت به رفتار بازارهای مالی به شناخت خوبی برسید، می توانید به بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده نیز دست پیدا کنید.

کلام آخر

اینکه کدام سرمایه گذاری را در لیست بهترین سرمایه گذاری در ده سال آینده قرار بدهیم؛ به عوامل گوناگونی بستگی دارد. شما روش های تحلیل را یاد بگیرید، دانش بازارهای مالی را کسب کنید، قدرت پیش بینی و تحلیل خود از این بازارها را بالا ببرید و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و جهان بهترین سرمایه گذاری ها را برای بلند مدت خود انجام دهید.

اما به یاد داشته باشید بدون تجربه و دانش، فقط ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *