اخبار داوری و حقوقی قوه قضائیه

داوری: کاهش دعاوی دیوان عدالت اداری؛ یکی از برنامه های مهم وزارت مردم

داوری: کاهش دعاوی دیوان عدالت اداری؛ یکی از برنامه های مهم وزارت مردم

مدیرکل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اولین نشست تخصصی آموزشی کارشناسان ستادی و استانی حقوقی و روابط کار که با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر«حجت الله عبدالملکی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه تعداد قابل توجهی دعاوی در دیوان عدالت اداری در ارتباط با وزارت کار مطرح می‌شود، گفت:

کاهش دعاوی دیوان عدالت اداری یکی از برنامه‌های مهم وزارت مردم در دولت سیزدهم است.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «مرضیه داوری» در اولین نشست تخصصی آموزشی کارشناسان ستادی و استانی حقوقی و روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مستشاران دیوان عدالت اداری در حوزه کار و تأمین اجتماعی، بیان کرد: یکی از مسائل مهم ادارات حقوقی و روابط کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و ادارات کل استان‌ها، دعاوی بسیاری است که در ارتباط با دولت و وزارت کار مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: صدور برخی آراء از سوی دیوان عدالت اداری بعضاً مشکلاتی را در اجرا برای وزارتخانه ایجاد می‌کند. بنابراین مهم‌ترین هدف ما در تشکیل این نشست هم‌اندیشی کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ رسیدگی دیوان به منظور کاهش دعاوی و آراء متعارض است.

داوری بیان کرد: انگیزه ما از این نشست هم‌اندیشی که با حضور مستشاران دیوان عدالت اداری برگزار شد، نزدیکی بیشتر نحوه‌ اندیشیدن ما نسبت به موضوعات و استفاده‌ بهتر از تجارب است.

وی افزود: این هم‌اندیشی در واقع برای احقاق حقوق مردم و صیانت از حقوق وزارتخانه متبوع برگزار شده است.

مدیرکل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد موضوعاتِ این شکایات گفت: موضوعات شکایات از وزارت کار متفاوت است؛ ابطال مصوباتی که از سمت وزارتخانه صادر شده، دعاوی مربوط به رسیدگی به یارانه‌ها است، مصوبات اداری و به طور کلی هر اعتراضی که نسبت به تصمیمات و اقدامات وزارت کار در امور مربوط به وظایف آن مطرح می‌شود از جمله‌ی این موضوعات هستند.

داوری با اشاره به اقدامات اداره کل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: وزارت کار در دو حیطه‌ ستادی و اجرایی مشغول فعالیت است که در ستاد وظایف ذاتی و اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می‌شود و در ادارات کل در استان‌ها هم پیگیری می‌شوند.

مدیرکل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیگیری دعاوی دیوان عدالت اداری و رسیدگی به امور املاکی که سال‌ها پیش در اختیار وزارتخانه قرار گرفته‌اند، در دستور کار ماست.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ریاست هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های تابعه را برعهده دارد، یکی دیگر از وظایف اداره کل حقوقی رسیدگی به مسائل حقوقی صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه در قالب کمیته حقوقی است. از جمله اقدامات کمیته حقوقی می‌توان به تشکیل هیات حل اختلاف، جهت حل و فصل اختلافات میان شرکت‌ها و هلدینگ‌های زیرمجموعه اشاره کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *