مطالب آموزشی رایگان سرمایه گذاری در ایران

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال در یک دهه گذشته، در سراسر جهان، با استقبال بسیار زیادی از سوی سرمایه گذاران بازارهای مالی مواجه شده است. اما سوال بسیاری از افرادی که تازه با این نوع سرمایه گذاری آشنا شده اند یا قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند این است که چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار پیچیده و تخصصی است و ورود به آن بدون دانش و آگاهی از روش های تحلیل، اشتباه بسیاری از سرمایه گذاران است و این موضوع باعث از دست رفتن سرمایه آن ها می شود. برای اینکه بدانیم چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

رمزارزها یا ارزهای دیجیتال(CRYPTOCURRENCY)، نوعی از پول دیجیتال غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین است. شما با پول واقعی سر و کار ندارید. در عوض در شبکه ای گسترده در سراسر دنیا که تحت نظارت نهاد متمرکزی قرار ندارد، اقدام به خرید و فورش و سرمایه گذری می کنید.

این ارزهای دیجیتال که بر اساس علم رمزگذاری طراحی شده اند و بر بستری به نام بلاک چین قرار گرفته اند، دارای سطح امنیت قوی هستند که تا حد بسیار زیادی در برابر تقلب و دستکاری محافظت می شوند (این به معنای امنیت 100 درصدی رمزارزها نیست). درواقع برای حفظ و افزایش امنیت ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌ ها و تکنیک ‌های رمزنگاری شده استفاده شده است.

ارزهای دیجیتال به گونه ای در بستر اینترنت قابل معامله هستند که دیگر نیازی به بانک و واسطه برای انتقال پول ندارید و به راحتی حتی با یک گوشی تلفن هوشمند می توانید کار انتقال پول را انجام دهید (منظور از پول، همان رمزارزهاست).

به عبارت دیگر تراکنش ها در شبکه کامپیوتری تایید می شوند و نیازی به دخالت دولت و نهاد متمرکزی مانند بانک مرکزی نیست. البته طی سالهای اخیر، آمریکا و بسیاری از کشورها، قوانینی را وضع کرده اند تا این ارزهای دیجیتال را تحت کنترل بیشتری درآورند.

اولین ارز دیجیتال، که به عنوان پادشاه رمزارزها نیز شناخته می شود، بیت کوین (BTC) نام دارد که در سال 2009 توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد و تا به امروز که 45 هزار دلار قیمت دارد، فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است. بالاترین قیمتی که بیت کوین به آن رسید در نوامبر 2021 بود که به قیمت 67هزار و 549 دلار رسید.

در مطلب سرمایه گذاری برتر، به روش هایی برای سرمایه گذاری پرداختیم که بتواند شما را به بازده مناسب برساند. برای خواندن مطلب، روی لینک کلیک کنید.

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

با این مقدمه که در مورد ارزهای دیجیتال گفتیم، شاید از خودتان بپرسید چرا باید در این رمزارزها که تحت کنترل نهاد مرکزی قرار ندارد سرمایه گذاری کنیم؟ سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از روش های پربازده و پرسود در سال های اخیر است که توانسته افراد زیادی را به سمت خود جذب کند.

بنابراین کسانی که به دنبال ایجاد تنوع در سرمایه گذاری خود هستند می توانند نسبت به ورود به این بازار مالی نیز اقدام نمایند. بازار ارزهای دیجیتال به خصوص برای افرادی که به دنبال یک روش سرمایه گذاری با پتانسیل سود دهی و رشد بالا هستند بسیار مناسب است.

این روش سرمایه گذاری برای کسانی که تمایل دارند سرمایه خود را در بازه های نسبتا کوتاهی چند برابر کنند، یا سرمایه زیادی برای ورود به بازارهای طلا، مسکن و مستغلات ندارند بسیار مناسب است و می تواند بازدهی خوبی را به آن ها برساند، همچنین کسانی که قصد دارند دارایی نقدی خود را بیشتر از تورم رشد دهند.

بازار ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذارانی که تمایل دارند در بازارهای بین المللی سرمایه گذاری کنند یا به دنبال حفظ حریم خصوصی بدون دخالت شخص یا نهاد متمرکزی هستند نیز یکی از بهترین روش های سرمایه گذاریست.

نکته: شما باید بدانید که همه سرمایه خود را در ارزهای دیجیتال قرار ندهید و با یادگیری روش های سرمایه گذاری مختلف، برای خودتان یک سبد سرمایه گذاری متنوع داشته باشید تا میزان ریسک خود را کاهش دهید.

نکته دوم: بازار کریپتوکارنسی پر از پروژه های اسپم و کلاهبرداری است. بنابراین بهتر است برای ورود به آن با یادگیری روش های سرمایه گذاری و شناخت ارزهای اصلی از ارزهای تقلبی، مراقب سرمایه گذاری های خود باشید.

یادگیری روش های تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال

قبل از اینکه بدانیم چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم باید با انواع روش های تحلیل در این بازار گسترده آشنا شویم. انتخاب ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری نیازمند بررسی عوامل زیادی است، به همین دلیل روش های تحلیل به شما کمک می کند تا تحلیل درستی از اوضاع و احوال ارزهای دیجیتال داشته باشید.

در تحلیل رزهای دیجیتال از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال و تحلیل فنی یا تکنیکال استفاده می شود.

تحلیل فاندامنتال

این روش تحلیل مبتنی بر بررسی ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال است و به بررسی عوامل مختلفی می پردازد که می توانند بر یک پروژه ارز دیجیتال اثرگذار باشند. مانند تیم توسعه دهنده رمزارز، ارزش بازار آن، اکوسیستم و عوامل اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار بر آن، فناوری پشت ارز دیجیتال، میزان پذیرش عمومی، مقررات و همچنین کمیابی ارز دیجیتال.

درواقع تحلیل بنیادی بیشتر بر اخبار پیرامون ارزهای دیجیتال متمرکز است.

تحلیل تکنیکال

در روش فنی برای بررسی پتانسیل یک ارز دیجیتال، از اطلاعات و داده ‌های آماری و نمودارها برای شناسایی روندها و پیش‌ بینی حرکات قیمت ارز در آینده استفاده می شود. به عبارت دیگر در این روش بررسی رمزارز، از حرکات قیمت برای پیش بینی رفتار ارز در آینده استفاده می شود.

زمانی که تصمیم دارید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید باید بتوانید الگوهای نمودار، میانگین متحرک، شاخص ‌های حرکت قیمت و روش های تحلیل فنی را یاد بگیرید و برای پیش بینی درست قیمت در آینده با آگاهی کامل اقدام کنید.

چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

بلاک چین یا دفتر کل توزیع شده، فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال است. برای اینکه بدانیم چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم باید بدانیم بلاک چین آشنا بستر ارزهای دیجیتال و فناوری زیربنایی آن است. درواقع بلاک چین ذخیره ای از تمام تراکنش های انجام شده است.

روش های سرمایه گذاری در ارزهای دیجتال متنوع هستند. برخی از مهم ترین این روش ها عبارتند از:

ماینینگ

شاید اصطلاح ماینینگ را شنیده باشید که درواقع همان استخراج ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال در ابتدای شکل گیری از طریق استخراج ایجاد می شوند. ماینینگ یا استخراج استفاده از قدرت کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده‌ ریاضی است که برای تولید کوین ها یا سکه ها طراحی شده است. به این ترتیب تراکنش های ارز دیجیتال توسط فرایند ماینینگ به طور مستند، تایید و ثبت می شوند.

یکی از روش هایی که می توان در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرد، ماینینگ و شرکت در این رقابت است. بسیاری از افراد و شرکت ها با استفاده از کامپیوتر های تخصصی با قدرت پردازش بالا، فرایند ماینینگ را انجام می دهند و به این ترتیب امنیت بلاک چین را فراهم می‌کنند.

هر کامپیوتر که وظیفه ثبت تراکنش های جدید و تولید و انتشار کوین جدید را دارد ماینر نامیده می شود. ماینرها به ازای تایید تراکنش ها و تضمین امنیت بلاک چین و افزایش قدرت پردازش آن، سکه های جدیدی به عنوان پاداش دریافت می نمایند.

این کار با یک لپ تاپ یا کامپیوتر معمولی امکان پذیر نیست و مناسب کسانی است که کامپیوترهایی با قدرت پردازش بالا در اختیار دارند، این کامپیوترها  مصرف برق بسیار زیادی داشته و نیازمند سیستم خنک کننده هستند.

تریدینگ و معامله گری

یکی از مهم ترین و پرسود ترین روش های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تریدینگ است. معامله گری در ارزهای دیجیتال می تواند شما را به بازدهی مورد انتظار برساند اما نکته مهم این است که این روش مناسب کسانی است که با روش های تحلیل فاندامنتال و تکنیکال و تجزیه و تحلیل نمودارها و پیش بینی حرکت قیمت ها آشنایی دارند.

بنابراین اگر به بازار ارزهای دیجیتال و معامله گری در آن علاقه مند هستید و زمان کافی برای یادگیری روش های تحلیل در اختیار دارید، این روش بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

استکینگ و سود سپرده گذاری ارز دیجیتال

در ارزهای دیجیتال نیز مانند بانک ها می توانید سپرده گذاری کرده و در ازای دادن وام به اشخاص دیگر سود دریافت کنید. در این روش ارزهای دیجیتال برای مدت مشخصی و به منظور وام دهی قفل شده و در ازای آن به شخصی که در این استیکینگ مشارکت داشته، توکن هایی پاداش داده می شود.

در فرایند استیکینگ افراد به صورت داوطلبانه بخشی از رمزارزهای خود را برای تایید و اعتبار سنجی تراکنش ها، در شبکه قفل می کنند.

آربیتراژ

برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می توانید از آربیتراژ یا اختلاف قیمت بین صرافی ‌ها نیز برای کسب سود استفاده کنید. آربیتراژ به معنای خرید یک ارز دیجیتال در یک صرافی با قیمت پایین تر و فروش ان در یک صرافی دیگر با قیمت بالاتر و کسب سود از این اختلاف است.

عرضه و تقاضا در جهان ارزهای دیجیتال و وجود تعداد زیادی از صرافی های ارزهای دیجیتال باعث به وجود آمدن اختلاف قیمت بین ارزها و روش آربیتراژ می شود. برای آربیتراژ باید در ابتدا صرافیهای  با حجم معاملاتی بالا را انتخاب کرده و سپس یک دارایی را در همه یا تعدادی از این صرافی ها رصد کنید و در صورت وجود اختلاف قیمت، ارز را از یک صرافی با قیمت پایین تر می خرید و در یک صرافی با قیمت بالاتر به فروش می رسانید.

می توانید صرافی های معتبر با حجم معاملاتی بالا را از سایت کوین مارکت کپ پیدا کنید.

هولد کردن یا نگهداری ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری هولد کردن است که به هودل کردن نیز معروف است. در این روش سرمایه گذاری، یک رمز ارز که با استفاده از روش های تحلیلی برای سرمایه گذاری مناسب است را در قیمت مناسب خریده و منتظر رشد آن در آینده می مانیم.

هولد کردن باید با دید بلند مدت انجام شود و مناسب کسانی است که به دارایی و سرمایه خود برای مدت زمان طولانی نیاز ندارند. اما می دانند در آینده و در ازای سرمایه گذاری که انجام داده اند، قرار است چندین برابر سود کنند.

هولدرها دید بلندمدتی داشته و با هر بار بالا و پایین شدن ارزهای دیجیتال در کوتاه مدت، اقدام به فروش آن نمی کنند، بلکه منتظر فرصت مناسب در بلندمدت هستند.

ربات ‌های معامله گری و استفاده از هوش مصنوعی

این روش نسبتا با ریسک زیای همراه است چراکه میزان دقت این ربات ها در تجزیه و تحلیل درست، به میزان دقت سازنده آن ها بستگی دارد. البته این روش سرمایه گذاری نیز طرفداران خاص خود را دارد. این ربات ها به صورت خودکار از جانب یک معامله‌ گر انسانی به خرید و فروش در بازار ارزهای دیجیتال می‌ پردازند و برای تجزیه و تحلیل و انتخاب ارز مناسب از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند.

برخی از این ربات ها رایگان و برخی دیگر دارای هزینه های ماهیانه هستند. از مزیت های این ربات ها می توان به این مورد اشاره کرد که احساسات انسانی (مانند فومو و طمع) در فرایند بررسی دخیل نیست و تنها به شاخص های حرفه ای تکیه دارند.

ساخت، خرید و فروش NFT

یکی از داغ ترین موضوعات در بازار ارزهای دیجیتال ساخت، خرید و فروش NFT است. توکن غیر مثلی یا همان توکن بی ‌همتا که به اختصار NFT نامیده می شود یکی از عجایب دنیای ارزهای دیجیتال است. این روش سرمایه گذاری به خصوص برای علاقه مندان به هنر، کلکسیونرها و هنرمندان جذاب است.

در این روش، یک تولید کننده، سازنده و یا هنرمند و خالق آثار هنری، می تواند اثر خود را به یک توکن تبدیل کند که هیچ نمونه دیگری نداشته و یکتا هستند. سپس توکن غیرمثلی خود را در شبکه بلاک چین به مخاطبان عرضه می کند. این توکن ها دارای مالکیت معنوی قابل تأیید عمومی‌ بوده و از اعتبار و وجهه قانونی برخوردارند.

شناسایی و شرکت در ایردراپ‌ های معتبر

یکی دیگر از پاسخ هایی که می توان به سوال چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم داد، شرکت در ایردراپ های معتبر است. ایردراپ به معنای ارسال رایگان برخی از ارزهای دیجیتال از سوی سازندگان یا وب ‌سایت‌های مرتبط با آنان است. این کار بیشتر به منظور تبلیغ روی یک پروژه (به عنوان مثال ارائه‌ یک کیف پول جدید یا توزیع یک کوین جدید) انجام می گیرد.

در ازای شرکت در ایردراپ ها و دریافت توکن های رایگان، باید کاربران وظایفی را انجام دهند، به عنوان مثال عضویت در شبکه‌ های اجتماعی تعیین شده‌. افراد برای شرکت در ایردراپ حتما باید کیف پول ارز دیجیتال داشته باشند که می توانند از صرافی های معتبر و شناخته شده این کیف پول ها را تهیه نمایند.

کسب درآمد از بازی‌ های بلاکچینی

یکی دیگر از روش های کسب درآمد در ارزهای دیجیتال، بازی های طراحی شده مبتنی بر بلاک چین است که بسیار مناسب افراد گیمر است. در این بازی ها، بازیکن ها در ازای بازی، ارزهایی را به عنوان پاداش دریافت می کنند. البته مراقب باشید که برخی از بازی ها پروژه های کلاهبرداری هستند.

برترین ارزهای دیجیتال

پیش بینی رشد یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال بسیار دشوار است. عوامل بسیاری روی ارزهای دیجیتال و قیمت آن ها موثر ههستند از جمله: عوامل اقتصادی و سیاسی، مسائل اجتماعی، چالش ‌ها و پیشرفت ‌های فناوری و … با این وجود برخی از ارزهای دیجیتال که توانسته اند در این مدت پتانسیل های رشد خوبی داشته باشند و سرمایه گذاران را به آینده خود امیدوار نمایند عبارتند از:

  • بیت کوین (BTC)
  • اتریوم (ETH)
  • سولانا (SOL)
  • ترون (TRON)
  • ریپل (XRP)
  • پالیگان (MATIC)
  • لایت کوین (LTC)

نکات مهم

قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال لطفا نکات زیر را در نظر بگیرید:

1: بسیار زیاد تحقیق و مطالعه کنید.

2: همه دارایی خود را روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نکنید.

3: ترس از دست دادن را از خود دور کنید. فومو یعنی شما به‌ صورت هیجانی و بدون تحقیق کافی دست به معامله بزنید فقط به خاطر اینکه می ترسید فرصت را از دست بدهید. با این کارممکن است همه دارایی خود را در اقدام نسنجیده ای از دست بدهید.

4: اگر ریسک پذیر نیستید وارد بازار ارزهای دیجیتال نشوید.

5: به پروژه های جذاب به شدت خوب و رویایی شک کنید. گول تبلیغات را نخورید و راستی آزمایی کنید.

6: از همه مهمتر اینکه روش های تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید. اگر فرصت آموزش ندارید، بدون علم وارد نشوید.

7: احساسات خود را کنترل کنید. بالا و پایین رفتن قیمت، در هر بازار مالی وجود دارد. بنابراین در مقابل وسوسه های فکری خود در نوسانات قیمت و بر احساسات خود کنترل داشته باشید.

8: هیچ بهترین روشی وجود ندارد مگر اینکه نسبت به خودتان به شناخت برسید. اینکه کدام یک از روش های گفته شده برای سرمایه‌‎ گذاری در ارزهای دیجیتال برای شما بهترین است تا حد زیادی به خود شما هم بستگی دارد. شما فردی ریسک پذیر هستید یا خیر؟ آیا سرمایه اولیه دارید یا خیر؟ آیا زمان برای یادگیری دارید یا خیر؟

در این مطلب به صورت مختصر درمورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال صحبت کردیم. این بازار تقریبا نوظهور، بسیار پیچیده و بی رحم است، ولی در عین حال می تواند پرسود نیز باشد به شرط آنکه جوانب احتیاط را رعایت کرده و بدون تخصص و دانش وارد نشوید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *